KENT OTTOMAN M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kent M2M® Made To Measure Ottoman has a sleek, low profile with nail head trim all over all resting on wafer feet. The Kent M2M® Made To Measure Ottoman is available in one inch increments from 18-60 inches in length and width allowing for complete personalization. This luxurious and inviting Kent series was inspired by a Hickory Chair sofa that was introduced into the upholstery assortment several decades ago. A companion chair, sofa, Made To Measure sofa and standard ottoman are also available. NS-08 nail head trim standard. 21″ x 21″ Kent M2M® Ottoman shown.
Product Details
| Wood Species | Mahogany Solids |
|---|---|
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 32 lb |
| Volume | 6.41 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 17.25in |
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 17.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
