Jules Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The iconic Jules series is defined by its incredible comfort and elegant shape. The Jules Ottoman has a choice of five bases; B1 Exposed Wood with Tapered Leg, B2 Tapered Leg, B3 Upholstered Base, B4 Dressmaker Skirt, and B5 Wood Trim. The B3 and B4 bases have the option of recessed casters for an up-charge. Standard with a semi-attached cushion.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 19in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 34 lb |
| Volume | 23.06 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 29 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
