INMAN OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Inman Ottoman is a piece that Suzanne Kasler has used countless times as a custom-designed piece. The ottoman is square and linear; as such it functions well as a coffee table with a tray on it. The piece is available with an optional slipcover making it as versatile as it is useful. The tailored slipcover (HC1510-18) can be personalized by adding an optional decorative mitered detail. The Inman M2M Ottoman (HC1510-53) is available Made To Measure® from 18 to 60 inches in length and width.
Product Details
| Dimensions | W 36in D 36in H 16.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 62.33 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 16.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields