HARRISON OTTOMAN – DRESSMAKER SKIRT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The PE6722 Harrison series is a traditionally shaped design with clean lines and a tailored dressmaker skirt that lends a touch of formality while remaining approachable and comfortable. The Harrison series includes a companion chair, swivel chair, ottoman, petite sofa, and sofa. Please note: The PE6722-20 Harrison Sofa is offered only with a Dressmaker Skirt; alternate skirt options are not available. For a Harrison with customizable skirt options, see the PE6718 Harrison Series with Kick pleat, available in eight skirt styles at no upcharge: Kick pleat, Pleated Corner, Box Pleat, Shirred Corner, Shirred Ruffle, Stacked Ruffle, Soft Shirred Skirt, Soft Stacked Shirred Skirt
Product Details
| Dimensions | W 26in D 20in H 19in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 31 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 26 × 19 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
