Haret Ottoman Smoke Grey
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Haret series is an elegant metal outdoor collection with a distinctive signature fretwork on the seat, back and tops of each piece and with lyrical lines of the arms, legs and top rails of the upholstered pieces. The Haret Outdoor Ottoman is perfectly scaled to work with the Haret Lounge Chair or as a standalone item. It is standard with a DryTech cushion. The Haret is offered in a Cloud White or Smoke Grey finish. A custom fitted protective cover is sold separately as HCD8900-29-PC.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 31in H 16.5in |
|---|---|
| Wood Species | Powder Coated Aluminum |
| Seat Fill | Dry-Tech Foam |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 8.33 ft³ |
| COM | 2 yd |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31 × 16.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
