Griswold Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Griswold Ottoman companion to the Griswold chair complements the chair’s timeless frame. “Prepare to elevate your living space with this pairing where luxury meets sophistication.” Crafted from American Ash, the Griswold series is a natural for both painted and stain finishes. A companion arm and side dining chair are also available. One Classic cushion is standard. .
Product Details
| Dimensions | W 29in D 20in H 17in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 52 lb |
| Volume | 15.45 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29 × 17 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
