FANNY OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC8509-29
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Gray, Hickory Chair, Ottomans & Poufs, Weathered Mineral
Description
A fully upholstered ottoman, the Fanny has a delicately curved, tufted top that subtly references a clover. The legs offer a smooth transition from the body of the ottoman to the base, tapering into a strong point. Susan Hable visualizes this as a perfect complement to the foot of any bed or even as a coffee/cocktail table adorned with a tray.
Product Details
| Dimensions | W 50in D 23.5in H 19in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 49.35 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 50 × 19 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Weathered Mineral |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields