Esben Storage Ottoman-25″ – 231475-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get storage and an extra spot for lounging or propped feet in one. This unique storage ottoman features a loose top to store extra blankets and more. Upholstered in a textural boucle-like performance fabric, perfect for everyday messes. Finished with an X-frame parawood base in a walnut-inspired finish. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 32.63 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.19 m³ |
| Color | Sattley Fog, Terra Brown Oak |
| Material | 96% Polyester, 4% Acrylic, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.00″w x 25.00″d x 20.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 63.5 cm w x 63.5 cm d x 50.8 cm h |
| Weight | 32.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 20 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Sattley Fog ,Terra Brown Oak |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields