EMILINE OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Featuring modern tapered legs and lush upholstery details, the Emiline Ottoman perfectly accents the Emiline Lounge Chair. Also available is the Emiline Sofa.
Product Details
| Dimensions | W 33.25in D 23.75in H 17.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 48 lb |
| Volume | 25.92 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 33.25 × 17.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Mocha |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields