ELLIOTT OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC114-29
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair, Ottomans & Poufs, Red
Description
The Elliott Ottoman is a companion to the elegant Elliott Wing Chair. Its crisply tailored upholstered top sits upon a mahogany base with finely tapered legs. Shown in Dark Walnut finish.
Product Details
| Dimensions | W 26.5in D 20in H 19.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 37 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 26.5 × 19.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields