DELFERN OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Loosely based upon an Italian mid-century antique, the Delfern Chair and companion ottoman is one of the most distinctive pieces of the Positano Collection by David Phoenix. This striking new chair is crafted in fine walnut, and the upholstery sits inside of its sculptural frame. “The Delfern is very special with its curved back, the tusk legs, open arms and how the wood detailing wraps all the way around,” David says. “It’s beautiful from 360 degrees.” Spring-Down seat cushion is standard. Standard with 12×20 bolster pillow. Standard in Truffle finish. Shown in optional Espresso finish and HC984 leather.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 22in H 20in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 15.45 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 30 × 20 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields