Dama Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed to complement the HC7301-24/27 Dama Lounge Chair, the Dama Ottoman seamlessly blends function and beauty. Its plush upholstery and finely crafted silhouette, elevated by a distinctive tapered solid white oak base, offer both comfort and style. With generous proportions, it serves as the perfect footrest or an additional seating option. Whether paired with the lounge chair or used as a standalone accent, the Dama Ottoman enhances any space with its refined elegance and inviting presence.
Product Details
| Dimensions | W 27in D 23in H 17in |
|---|---|
| Wood Species | Oak Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27 × 17 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields