Cole Small Ottoman – 243690-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243690-001
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Broadway Gilt, Terra Brown Ash, Four Hands, Gold, Ottomans & Poufs
Description
This European vintage-inspired ottoman brings quiet luxury to any living room. With a skirted French mattress style cushion, subtle tufting, and S-spring suspension, it offers a comfortable, oversized piece that can function as a coffee table or additional seating.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.65 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.14 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.089 m³ |
| Color | Broadway Gilt, Terra Brown Ash |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 20.00″d x 18.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 50.8 cm d x 45.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24 × 18 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Broadway Gilt ,Terra Brown Ash |
| Style |
Traditional |
| Collection |
Cole |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields