Chovan Ottoman – 251234-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251234-001
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Fallingbrook Cafe, Terra Brown Ash, Four Hands, Ottomans & Poufs
Description
Softly shaped and upholstered in an earthy floral fabric, this cocktail ottoman balances a modern silhouette with traditional details. Piping trim and turned legs in a rich brown finish ground this versatile piece. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.02 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.274 m³ |
| Color | Fallingbrook Cafe, Terra Brown Ash |
| Material | 53% Polyester, 33% Rayon, 14% Linen, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 55.00″w x 34.50″d x 17.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 139.7 cm w x 87.6 cm d x 43.2 cm h |
Additional information
| Weight | 39.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 55 × 17 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields