Camp Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Camp Chair and Ottoman, a beloved Hickory Chair classic, have been thoughtfully redesigned to enhance comfort, functionality, and visual appeal. Expertly crafted from carved maple solids that mimic the look of natural bamboo, these pieces are elevated with elegant Champagne Silver metal sabots on the arms, back posts, and sides of the ottoman. The Camp Ottoman beautifully complements the Camp Chair, doubling as a versatile accent piece that can serve at the foot of a bed or tucked beneath a console for extra seating or storage.
Product Details
| Dimensions | W 20.5in D 17.25in H 17in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Weight | 19 lb |
| Volume | 6.68 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 20.5 × 17 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
