BOYD OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Boyd Chair and its companion Boyd Ottoman were inspired by a vintage Hickory Chair sofa from the 1930’s, features a tall tight back with a unique chamfered border along the top rail reminiscent of 19th century upholstery. Boyd has a square capped arm and tapered upholstered legs. Standard with nail trim. Luxury Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 25in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 23.38 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 30 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields