BEXLEY COCKTAIL OTTOMAN Upholstered Top
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Bexley Cocktail Ottoman is a cleverly designed large-scale cocktail ottoman with six tapered legs terminating in Antique Bronze ferrules with casters all joined by a distinctive double-X stretcher. The standard caster with ferrule is also available in Antique Brass and Antique Silver upon request. Also available is the Bexley Cocktail Ottoman with Tray (HC125-30) as well as the Bexley Tray (HC125-10) only. Bronze casters standard. NS-08 nail head trim standard as shown. Espresso finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 60.25in D 30.25in H 20in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 68 lb |
| Volume | 24.68 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 60.25 × 20 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields