BELLEFONTE OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Carefully preserved in the Winterthur Library collection of rare books is Pierre de la Mésangère’s Collection deMeubles et Objets de Goût, published in Paris between 1801 and 1831. The series includes more than 700 hand-colored engravings of furniture, carriages, draperies, and other decorative objects. Mésangère’s publication was influential in popularizing the designs of Napoleon’s decorators, Percier and Fontaine.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 23.25in H 18in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 25.92 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 30 × 18 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered White |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields