AVERLINE OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Hable created the Averline in response to Anderson, one of our most popular silhouettes. The arms turn in, the cushion is lowered and the essence is masculine and strong. Taking inspiration from the 1930’s, it is handsome, stable, strong and incredibly sexy.
Product Details
| Dimensions | W 26.75in D 22.75in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 38 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 26.75 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields