AUBURN LARGE STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The large and small Auburn Stools were inspired by a stool that Suzanne Kasler discovered at a Paris flea market. The original is from the 1940’s, with French Modern characteristics. The stool is simple, with clean lines, a sleek wood band around the base and slightly turned, tapered posts. Also available in a smaller version as HC1513-29.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 30in H 17.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 22.73 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 17.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Caramel |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields