Aniston Ottoman – 230810-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230810-006
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Four Hands, Ottomans & Poufs, Solema Cream, Distressed Natural
Description
Place this round ottoman just about anywhere for a subtle retro vibe. Upholstered in an exaggerated boucle fabric with extra depth and texture throughout. Parawood legs are wirebrushed for a warm, vintage feel.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Solema Cream, Distressed Natural |
| Material | 65% Acrylic, 21% Polyester, 10% Wool, 3% Cotton, and 1% Rayon, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 22.50″d x 20.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 57.2 cm d x 52.1 cm h |
Additional information
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22.5 × 20.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Solema Cream |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields