Aniston Ottoman – 230810-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230810-004
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Andes Toast, Burnt Birch, Brown, Four Hands, Ottomans & Poufs
Description
Place this round ottoman just about anywhere. Upholstered in a faux Mongolian shearling with a high pile fur in a toasty tan neutral hue. Burnt birch parawood legs add a touch of contrast.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Andes Toast, Burnt Birch |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 22.50″d x 20.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 57.2 cm d x 52.1 cm h |
Additional information
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22.5 × 20.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Andes Toast ,Burnt Birch |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields