Aniston Ottoman – 230810-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230810-002
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Andes Natural, Distressed Natural, Cream, Four Hands, Ottomans & Poufs
Description
Place this round ottoman just about anywhere for a subtle retro vibe. Upholstered in a faux Mongolian shearling with a high pile fur. Parawood legs are wirebrushed for a warm, vintage feel.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 17.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.153 m³ |
| Color | Andes Natural, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 22.50″d x 20.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 57.2 cm d x 52.1 cm h |
Additional information
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22.5 × 20.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Andes Natural ,Distressed Natural |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields