ALEXANDER OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Alexander Sofa, Chair, and Ottoman were adapted from a 19th Century image from The Cabinet Dictionary, a rare Thomas Sheraton book which is carefully preserved in the world-class library of the Winterthur Estate. The sculptural exposed wood frame is accentuated by elegantly slender mahogany trim surrounding the base, arms, and outback. The Alexander series is available with a loose pillow back and also with a tight back. Both are standard with two 20-inch goose feather throw pillows standard. The Alexander Ottoman standard in Classic cushion. ,
Product Details
| Dimensions | W 27in D 23in H 18in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 32 lb |
| Volume | 6.41 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27 × 18 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields