ALEX OTTOMAN M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This elegant piece, featuring turned legs on brass casters, effortlessly multitasks as a coffee table, extra seating, or a comfortable spot for cocktails and light meals. When upholstered in leather, the Alex Ottoman showcases seamed panels around the perimeter for added detail. Also available as Made To Measure®, ranging from 18″ to 60″ square or rectangule. Satin Nickel casters are available as an alternative finish.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| SeatType | Tight |
| Weight | 105 lb |
| Volume | 92.53 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 18.75in |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Satin Nickel / Espresso / Nickel |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields