9TH STREET OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 9th Street Ottoman is named for the home of our Hickory Chair workroom and offices, where we’ve been making one-of-a-kind fine furniture to order for 100 years. The form is interpreted from a vintage Hickory Chair sofa from the 1960’s. With a very crisp, architectural form, the 9th Street upholstered series has a streamlined exposed lower rail with tapered posts constructed in solid mahogany. Also available Made To Measure in lengths from 18 to 60-inches, a sofa, chair and as a Made To Measure sofa up to 120-inches in length. Ottoman standard in Classic cushion. Optional NS-03 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 24in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 17.31 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 28 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields