Patz Mantel Mirror – 244557-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Antiqued cast aluminum forms beveled edges and a swooping double arch on top of this mantel mirror. The heavy frame material takes a soft, balanced finish, catching the light as you move around it. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 55.45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.07 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.172 m³ |
| Color | Antiqued Brass Aluminum |
| Material | Aluminum, Mirror |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 1.75″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 4.4 cm d x 83.8 cm h |
| Weight | 55.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.75 × 40 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Antiqued Brass Aluminum |
| Style |
Traditional |
| Collection |
Patz |
"*" indicates required fields