Janey Mirror – 250549-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Paper cord wrapping and solid oak frame this floor mirror for a coastal-inspired, tonal look. Subtle mortise and tenon joinery at the top and base of the frame bring a small wood reveal at the corners.
Product Details
| Weight (kg) | 38 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 83.77 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.525 m³ |
| Color | Fawn Oak, Natural Paper Cord |
| Material | Solid Oak, Rush, Glass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.75″w x 2.25″d x 80.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 93.3 cm w x 5.7 cm d x 203.2 cm h |
Additional information
| Weight | 83.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 36.75 × 80 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Fawn Oak ,Natural Paper Cord |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields