Convex Wall Mirror – 241601-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A slim frame in vintage brass-finished iron cradles this oversized mirror’s convex curve. Bold yet refined, it amplifies space and light as a captivating focal point.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56.306 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.505 m³ |
| Color | Vintage Brass |
| Material | Iron, Mirror |
| Dimensions (Imperial, inch) | 46.50″w x 5.00″d x 46.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 118.1 cm w x 12.7 cm d x 118.1 cm h |
Additional information
| Weight | 56.306 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 46.5 × 46.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Vintage Brass |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields