Parma Table Lamp – 248788-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
248788-001
Category: Lighting
Tags: Cream, Four Hands, Lighting, Textured Dark Sand Porcelain, Pleated Ivory Linen
Description
Sculpted like a vintage vase, the ceramic lamp has a dark, textured sand finish for organic character. Topped with a pleated linen shade. Slight variation is to be expected from piece to piece due to the handcrafted nature of ceramic.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.51 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.231 m³ |
| Color | Textured Dark Sand Porcelain, Pleated Ivory Linen |
| Material | Ceramic, 65% Polyester, 35% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 22.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 57.8 cm h |
Additional information
| Weight | 13.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Pleated Ivory Linen ,Textured Dark Sand Porcelain |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields