Ozer Table Lamp – 235066-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235066-001
Category: Lighting
Tags: Cream, Four Hands, Lighting, Reactive White Glaze, Ivory Linen
Description
Switch on the texture with a white-glazed ceramic lamp topped by an ivory linen shade. Slight variation is to be expected from piece to piece due to the handcrafted nature of ceramic.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.46 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.44 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.154 m³ |
| Color | Reactive White Glaze, Ivory Linen |
| Material | Ceramic, 65% Polyester, 35% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 14.50″w x 14.50″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 36.8 cm w x 36.8 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 12.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 14.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ivory Linen ,Reactive White Glaze |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields