Odyssey Sconce – 245049-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
245049-004
Category: Lighting
Tags: Black Gunmetal, Clear Ribbon Glass, Four Hands, Lighting, Silver
Description
A single elongated glass cylinder balances and floats from a burnished brass frame finished in a black gunmetal. Clear ribbon glass is specially manufactured to evenly diffuse light. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably crafted in Poland by Schwung.
Product Details
| Weight (kg) | 3 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 6.11 lb |
| Volume (cu. ft.) | 0.95 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.027 m³ |
| Color | Black Gunmetal, Clear Ribbon Glass |
| Material | Brass, Glass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 4.25″w x 5.50″d x 15.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 10.8 cm w x 14.0 cm d x 38.1 cm h |
Additional information
| Weight | 6.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 4.25 × 15 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Silver |
| Detail Color |
Black Gunmetal ,Clear Ribbon Glass |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields