Odyssey Sconce – 245049-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
245049-001
Category: Lighting
Tags: Burnished Brass, Opal Matte Glass, Four Hands, Gold, Lighting
Description
A single elongated glass cylinder balances and floats from a burnished brass frame. Matte glass is specially manufactured to evenly diffuse light. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably crafted in Poland by Schwung.
Product Details
| Weight (kg) | 3 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 6.11 lb |
| Volume (cu. ft.) | 0.95 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.027 m³ |
| Color | Burnished Brass, Opal Matte Glass |
| Material | Brass, Glass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 4.25″w x 5.50″d x 15.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 10.8 cm w x 14.0 cm d x 38.1 cm h |
Additional information
| Weight | 6.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 4.25 × 15 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Burnished Brass ,Opal Matte Glass |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields