Nessa Floor Lamp – 250524-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250524-001
Category: Lighting
Tags: Antique Brass Iron, Natural Paper Cord, Four Hands, Gold, Lighting
Description
Light filters through this lamp with an exquisite, natural vibe that’s achieved by layers of full paper-cord wrapping — from top to bottom. The beautiful striated pattern and cinched design create a warm ambiance that’s more casual and inviting.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 24.29 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.42 m³ |
| Color | Antique Brass Iron, Natural Paper Cord |
| Material | Iron, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 24.00″d x 65.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 61.0 cm d x 166.4 cm h |
Additional information
| Weight | 24.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 65.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Antique Brass Iron ,Natural Paper Cord |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields