Mays Table Lamp – 230983-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230983-002
Category: Lighting
Tags: Cream, Four Hands, Light Sand Porcelain Ceramic, Ivory Linen, Lighting
Description
Inspired by vintage clay jars, a light sand-colored talavera lamp with handle-like detailing pairs with a tapered linen shade in a versatile ivory. Slight variation is to be expected from piece to piece due to the handcrafted nature of ceramic.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 10.78 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.23 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.233 m³ |
| Color | Light Sand Porcelain Ceramic, Ivory Linen |
| Material | Ceramic, 65% Polyester, 35% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 21.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 53.3 cm h |
Additional information
| Weight | 10.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 21 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ivory Linen ,Light Sand Porcelain Ceramic |
| Style |
Rustic |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields