Lund Chandelier – 250500-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Artfully diffused lighting inspired by 1920s glam. Three glowing discs nestle within curved brass reflectors, creating a warm, expansive ambiance. Reeding detail on the socket and stem add texture, while a hand-burnt brass finish ensures each piece ages uniquely, developing character over time.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.32 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.9 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.422 m³ |
| Color | Burnt Brass |
| Material | Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 38.50″w x 37.75″d x 10.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 97.8 cm w x 95.9 cm d x 26.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 38.5 × 10.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Burnt Brass |
| Style |
Art Deco |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields