Kiyo Table Lamp – 250505-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250505-001
Category: Lighting
Tags: Black, Four Hands, Glossy Black Ceramic, Antique Brass Iron, Lighting
Description
Inspired by the shape of traditional Chinese jugs, this high-gloss black ceramic lamp is topped with a pure silk shade that slightly overshadows the base for visual impact.
Product Details
| Weight (kg) | 3 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 6.98 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.115 m³ |
| Color | Glossy Black Ceramic, Antique Brass Iron |
| Material | Ceramic, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 16.50″w x 16.50″d x 13.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 41.9 cm w x 41.9 cm d x 33.0 cm h |
Additional information
| Weight | 6.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 16.5 × 13 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Antique Brass Iron ,Glossy Black Ceramic |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields