Kenric Floor Lamp – 250511-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250511-001
Category: Lighting
Tags: Forest Green Canvas, Burnished Brass Iron, Four Hands, Green, Lighting
Description
Burnished brass iron in a pyramid shape gives an industrial feel to this floor lamp’s dark green canvas base with softened corners.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.24 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.88 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.393 m³ |
| Color | Forest Green Canvas, Burnished Brass Iron |
| Material | 100% Cotton, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 24.00″d x 57.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 61.0 cm d x 145.4 cm h |
Additional information
| Weight | 39.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 57.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Burnished Brass Iron ,Forest Green Canvas |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields