Honus Table Lamp – 230982-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230982-001
Category: Lighting
Tags: Cream, Dark Sand Porcelain Ceramic, Ivory Linen, Four Hands, Lighting
Description
Inspired by vintage clay pots, a dark sand-colored talavera lamp is topped with a tapered linen shade in a versatile ivory. Slight variation is to be expected from piece to piece due to the handcrafted nature of ceramic.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.95 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.205 m³ |
| Color | Dark Sand Porcelain Ceramic, Ivory Linen |
| Material | Ceramic, 65% Polyester, 35% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 19.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 49.5 cm h |
Additional information
| Weight | 11.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 19.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Sand Porcelain Ceramic ,Ivory Linen |
| Style |
Rustic |
| Collection |
Honus |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields