Havana Pendant – 245792-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
245792-001
Category: Lighting
Tags: Cream, Four Hands, Jet Black, Tan Linen, Black Cord, Lighting
Description
The traditional Japanese lantern, reimagined. Made from light tan flax/linen, this pendant softens spaces with a more diffused, ambient glow. Delicate pleats craft a sense of texture. Free of tension wire, black fabric cording allows for a clean, classic silhouette.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.22 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.346 m³ |
| Color | Jet Black, Tan Linen, Black Cord |
| Material | Iron, 100% Cotton, Thermoplastic |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 26.00″d x 22.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 66.0 cm d x 55.9 cm h |
Additional information
| Weight | 13.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 22 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Black Cord ,Jet Black ,Tan Linen |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields