Grazia Pendant – 233068-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233068-004
Category: Lighting
Tags: Black, Four Hands, Lighting, Matte Black Plaster, Antiqued Iron
Description
Simple and modern, this textured pendant has a hand-molded look. Cast iron in a matte black plaster finish is complemented with antiqued iron hardware and a jewelry-inspired chain. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.31 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.277 m³ |
| Color | Matte Black Plaster, Antiqued Iron |
| Material | Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 19.50″d x 23.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 49.5 cm d x 58.4 cm h |
Additional information
| Weight | 16.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 23 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Antiqued Iron ,Matte Black Plaster |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields