Glass Globe Pendant – 245063-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A single glass sphere dangles for a stunning effect. Each globe is individually blown, shaped and sculpted by hand through a one-hour process. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably crafted in Poland by Schwung. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 1 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 2.8 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.34 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.038 m³ |
| Color | Clear Glass, Polished Nickel |
| Material | Glass, Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 7.75″w x 7.75″d x 15.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 19.7 cm w x 19.7 cm d x 38.7 cm h |
Additional information
| Weight | 2.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 7.75 × 15.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Silver |
| Detail Color |
Clear Glass ,Polished Nickel |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields