Glass Globe Pendant – 245061-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A single glass sphere dangles for a stunning effect. Each globe is individually blown, shaped and sculpted by hand through a one-hour process. The finish on the brass frame is achieved through a specialized process that turns the brass into an almost black hue before the rod is polished smooth. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably crafted in Poland by Schwung. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 2 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 4.41 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.076 m³ |
| Color | Clear Glass, Black Gunmetal |
| Material | Glass, Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 11.75″w x 11.75″d x 19.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 29.8 cm w x 29.8 cm d x 48.9 cm h |
| Weight | 4.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 11.75 × 19.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Black Gunmetal ,Clear Glass |
"*" indicates required fields