Glass Globe Pendant – 245061-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A single glass sphere dangles for a stunning effect. Each globe is individually blown, shaped and sculpted by hand through a one-hour process. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably crafted in Poland by Schwung. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 2 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 4.41 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.076 m³ |
| Color | Clear Glass, Burnished Brass |
| Material | Glass, Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 11.75″w x 11.75″d x 19.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 29.8 cm w x 29.8 cm d x 48.9 cm h |
Additional information
| Weight | 4.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 11.75 × 19.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Burnished Brass ,Clear Glass |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields