Fiorella Floor Lamp – 250512-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250512-002
Category: Lighting
Tags: Black, Black Wrought Iron, Antique Brass Iron, Four Hands, Lighting
Description
Textures and deep hues unite for this floor lamp’s beautiful glow. The scalloped shade features a creamy white canvas exterior covering an antiqued brass interior, and wrought iron pull chains adjust each lightbulb in Baroque-era form.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 21.38 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.02 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.397 m³ |
| Color | Black Wrought Iron, Antique Brass Iron |
| Material | Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.75″w x 24.75″d x 60.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 62.9 cm w x 62.9 cm d x 153.7 cm h |
Additional information
| Weight | 21.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 24.75 × 60.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Antique Brass Iron ,Black Wrought Iron |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields