Cullen Task Lamp – 227029-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227029-002
Category: Lighting
Tags: Black, Four Hands, Lighting, Powder Coated Black, Natural Walnut
Description
A modern mix of materials creates this midcentury-inspired task lamp. Shade is covered with 100% top-grain leather and topped with a walnut finial. Steel-plated base completes the look.
Product Details
| Weight (kg) | 4 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 7.94 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.72 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.162 m³ |
| Color | Powder Coated Black, Natural Walnut |
| Material | Iron, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 17.00″w x 9.00″d x 25.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 43.2 cm w x 22.9 cm d x 63.5 cm h |
Additional information
| Weight | 7.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 17 × 25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Natural Walnut ,Powder Coated Black |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields