Cullen Linear Double Pendant – 233467-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233467-002
Category: Lighting
Tags: Black, Black Leather, Natural Walnut, Powder Coated Black, Four Hands, Lighting
Description
A modern mix of materials creates this midcentury-inspired linear chandelier with double pendants. Shades are covered with 100% top-grain leather and topped with a walnut finial. Powder-coated black detailing completes the look. Trend-forward and perfect over a long dining table. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Black Leather, Natural Walnut, Powder Coated Black |
| Material | Top Grain Leather, Solid Walnut, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 62.00″w x 12.00″d x 13.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 157.5 cm w x 30.5 cm d x 33.7 cm h |
Additional information
| Weight | 11.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 62 × 13.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Black Leather ,Natural Walnut ,Powder Coated Black |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields