Cullen Linear Double Pendant – 233467-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233467-001
Category: Lighting
Tags: Brown, Camel Leather, Natural Walnut, Antique Brass, Four Hands, Lighting
Description
A modern mix of materials creates this midcentury-inspired linear chandelier with double pendants. Shades are covered with 100% top-grain leather and topped with a walnut finial. Aged-brass detailing completes the look. Trend-forward and perfect over a long dining table. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Camel Leather, Natural Walnut, Antique Brass |
| Material | Top Grain Leather, Solid Walnut, Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 62.00″w x 12.00″d x 13.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 157.5 cm w x 30.5 cm d x 33.7 cm h |
Additional information
| Weight | 11.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 62 × 13.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Brass ,Camel Leather ,Natural Walnut |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields