Colome Floor Lamp – 227046-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227046-001
Category: Lighting
Tags: Aged Brass, Frosted Glass, Natural Walnut, Four Hands, Gold, Lighting
Description
A midcentury-inspired floor lamp made of aged brass with natural walnut detailing above and below, and two rotating frosted glass globes.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 22.05 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.01 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.34 m³ |
| Color | Aged Brass, Frosted Glass, Natural Walnut |
| Material | Brass, Glass, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.75″w x 13.50″d x 65.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.8 cm w x 34.3 cm d x 165.7 cm h |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 22.75 × 65.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Aged Brass ,Frosted Glass ,Natural Walnut |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields