Clement Wide Picture Light – 234276-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Perfect for spotlighting a favorite piece of art. An elongated picture light features a warm burnt finish made by holding the material over an open flame. Great solo, even better in pairs.
Product Details
| Weight (kg) | 1 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 3.25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.48 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.042 m³ |
| Color | Burnt Brass |
| Material | Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 8.00″d x 3.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 20.3 cm d x 8.3 cm h |
Additional information
| Weight | 3.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 24 × 3.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Burnt Brass |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields